| TheTimeKiller a întrebat:

Am inceput sa citesc manualul pentru prim ajutor SMURD. Ce facultate trebuie sa urmez ca sa devin salvator? Din carte am aflat ca cei de la SMURD sunt pompieri salvatori. Asta inseamna ca nu trebuie sa fac medicina? Ce facultate trebuie sa urmez ca sa fiu salvator?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nevoie de facultate, faci niste cursuri de specializare

| SebyRufay a răspuns:

Trebuie sa fii pompier prima data, apoi faci alte cursuri legata de SMURD, prim-ajutor, toate lucrurile astea. ''SMURD este un serviciu public integrat fara personalitate juridica, care functioneaza in organigrama Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta"

| TheTimeKiller explică (pentru SebyRufay):

Stai, stai, stai deci trebuie sa fiu pompier ca sa lucrez la SMURD? Vreau sa lucrez la medicina de urgenta (pe salariu). Nu trebuie sa fac medicina si dupa sa fac rezidential la medicina de urgenta?