| anonim_4396 a întrebat:

Citeam intr-o carte asta : "Primul ajutor in caz de explozie este realizat de o echipa mixta, formata din pompieri, salvatori si forte de ordine". M-a cam ametit pentru ca eu stiamca pompier=salvator. Deci care ar fi diferenta? La ce s-a referit citatul? Sunt doua meserii diferite?
Ps. Eu voiam sa ma fac pompier(salvator) in sensul ca pot sa salvez un om din apa, foc etc. Si sa fac lucruri de prim ajutor (rcp, pls ş.a)

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Unii dintre pompieri, cei care vor si simt ca pot, fac niste cursuri speciale si pe parte medicala - acordare prim ajutor profesional, dintre ei se recruteaza cei care lucreaza la SMURD sau in diviziile pentru situatii de urgenta, care intervin in cazuri deosebite (cutremure, surpari de teren etc.). Poti sa vezi aici multe lucruri despre Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta, sa stii mai bine cum iti organizezi traseul de invatare http://www.igsu.ro/index.php?pagina=desprenoi. Oricum, din partea mea felicitari ca esti atat de hotarat si pasionat de acum si ca abordezi atat de serios situatia, unii chiar sunt facuti pentru o meserie anume si stiu asta de foarte devreme :) Mult succes!

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Probabil ca explozia din cartea ta avusese loc intr-o mina. Acolo exista salvatori special antrenati pentru a scoate DIN SUBTERAN, victimele. Pompierii sunt cei care sting un incendiu, de obicei, unul izbucnit la suprafata. De focul din subteran se ocupa acei "salvatori".
Oricum, la varsta ta (cam 11-12 ani, cel mult, nu?), mai ai timp sa-ti schimbi optiunile de cariera.

| TheTimeKiller a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Am 15 ani si cred ca e bine sa ma gandesc de acum tinand cont ca m-am dus la profil de stiintele naturii pentu ca biologia si chimia din liceu ma poate ajuta mai departe pentru ca imi doresc o cariera de pompier. Si dorinta de a ma face pompier este de vreo 3 ani, deci nu cred ca voi renuntawinking

| mixxjim a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Unii dintre pompieri, cei care vor si simt ca pot, fac niste cursuri speciale si pe parte medicala - acordare prim ajutor profesional, dintre ei se recruteaza cei care lucreaza la SMURD sau in diviziile pentru situatii de urgenta, care intervin in cazuri deosebite (cutremure, surpari de teren etc.). Poti sa vezi aici multe lucruri despre Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta, sa stii mai bine cum iti organizezi traseul de invatare http://www.igsu.ro/index.php?pagina=desprenoi. Oricum, din partea mea felicitari ca esti atat de hotarat si pasionat de acum si ca abordezi atat de serios situatia, unii chiar sunt facuti pentru o meserie anume si stiu asta de foarte devreme :) Mult succes!

| vangaelis a răspuns:

Pai in caz de calamitati naturale, explozii, incendii masive, inundatii, etc actioneaza o intreaga echipa. Fiecare membru sau grup au niste sarcini. Salvatorii sunt persoanele calificate din cadrul SMURD care acorda prim-ajutor, etc.
Cel putin din fraza descirsa de tine asta reiese.
Si da, pompierii acorda si ei primul ajutor in caz de inec/ de intoxicatie cu fum, accidente rutiere, calamitati naturale, (masaj cardiac, masca de oxigen) etc dar accidentatii pe urma sunt preluati de cadrele specializate din echipa SMURD care prind o linie venoasa, pentru perfuzii, folosesc tehnici de monitorizare si mentinerere a functiilor vitale, pun atele in caz de fracturi, stabilizeaza hemoragia, etc pana la preluarea accidentatului la o unitate de primire urgente(spital).