| IngerAlb a întrebat:

Pentru a ajunge webdesigner ce limbaje de programare sau ce trebuie sa invat pe domeniul asta?

5 răspunsuri:
| Alextpuro a răspuns:

In principiu cam xhtml, php, css si java

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fa diferenta intre web designer si programator web. Web designerul nu are nevoie de niciun limbaj de programare. Poate ceva cunostinte html si css, in rest foarte mult photoshop.

| IngerAlb explică (pentru suntserios):

Ok si programatorul web?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru IngerAlb):

Programatorul web practic implementeaza designul facut de webdesigner. El trebuie sa stie html, css pentru partea vizuala si limbaje de programare precum php, javascript si framework urile derivate, asp si destul de mult mysql pentru functionalitate

| Alcyon a răspuns:

Html+ toate programele de grafica (photoshop, illustrator, corel, flash etc). In general cam trebuie sa le stii pe toate, fiindca angajatorii au marit pretentiile. Uita-te pe bestjobs, la cerinte. Unii mai vor sa stii si SEO.