| MirunaRaluca4 a întrebat:

Aș vrea să mă angajez part-time (Kfc, Bershka, H&M, etc) doar că nu știu procedurile. M-ati putea ajuta? Mulțumesc.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general, companiile astea mari accepta CV-urile direct online, deci cauta la sectiunea "Cariere" de pe site-urile lor. Daca preferi fizic, ia modelul de CV de aici:
https://europass.cedefop.europa.eu/documents/curriculum-vitae

Daca esti selectata, te vor suna ei si te vor chema la un interviu. Daca treci de interviu, trebuie sa faci o serie de analize, dar vor fi platite de firma. Daca tot merge bine, esti la o semnatura distanta.
Intreaba-ma daca mai ai nelamuriri.

| morfeo a răspuns:

Efectiv te duci si intrebi daca aubposturi disponibile, ai putea si pe site urilenlor sa-ti faci cv, si apoi iti v-or programa un interviu.

| baru a răspuns:

Cred ca este bine sa mergi direct la sursa.

| MirunaRaluca4 explică (pentru anonim_4396):

Îmi poți spune ce întrebări frecvente sunt pentru interviu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MirunaRaluca4):

De ce dorești sa te angajezi, de ce ne-ai ales pe noi, la ce te astepti din partea firmei si colectivului etc.

Managerul o sa-ti spuna la un moment dat sa ii adresezi si tu intrebari, daca ai. Fa-ti inca de acasa cateva, sub nicio formă nu spune "nu am nicio intrebare".

Evită sa întrebi lucruri prea personale, cum ar fi religia, etnia, orientarea, viata intima a managerului etc.
Nu vorbi de bani/salariu la interviu. Lucrurile astea se discuta cand faci contractul cu angajatorul.

Intereseaza-te despre firma respectiva, sa cunosti bine cu ce se ocupă.
Nu pune întrebări banale la care poate raspunde Google!

| MirunaRaluca4 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc foarte mult pentru răspuns și timpul acordat.