| alinamrm288 a întrebat:

As vrea si eu sa stiu cum se fac cursurile la facultatea la distanta(daca este prezenta obligatorie, daca intri in sesiune fara sa vi la cursuri, etc) pentru ca as vrea sa ma inscriu la ID si sa plec in alta tara, sa vin acasa doar in sesiune si nu stiu daca pot face asta fara sa vin la cursuri. Ma poate ajuta cineva?

2 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

1. Vei plati taxa de facultate. Nu o poti face la buget.
2. Nu trebuie sa fii prezent la cursuri, se presupune ca iti poti lua lectiile.
3. Trebuie doar sa vii la examene.

| alessia5158 a răspuns:

Pentru forma de invatamant la distanta, la toate facultatile indiferent specificul lor, prezenta la cursuri nu este obligatorie caci sunt considerate a fi activitati independente.
In schimb, seminariile, verificarile periodice si activitatile practice sunt cele care presupun prezenta studentului!
La unele facultati, seminariile si verificarile sunt organizate sub forma unor tutoriate/activitati tutoriale directe (fata in fata)care presupun 2-4 intalniri semestriale cu un cadru didactic (tutore) desemnat pentru fiecare disciplina.La alte facultati, tutoriatele sunt indirecte si presupun comunicarea student-tutore prin telefon, fax, posta, e-mail pe problemele curente de pregătire profesională.
In ceea ce priveste activitatile aplicative (laborator, proiecte, practica de specialitate), prezenta la acestea este obligatorie.