| Helena009 a întrebat:

Eu anul asta vreau sa dau la kinetoterapie la Galați. Din câte stiu eu, am aflat ca exista un examen. Examenul consta in proba scrisă la romana și biologie. Câte exerciții sunt la romana și la biologie? As dori mai multe informații despre facultatea de kinetoterapie.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ați da admitere din limba română la o facultate de educație fizică și sport?

DOMENIUL: KINETOTERAPIE ŞI MOTRICITATE SPECIALĂ

Faza I - eliminatorie: Testarea capacității motrice generale, notată cu ADMIS/RESPINS.
Faza a II – a:
Media finală de admitere se calculează din:
50 % nota la proba de aptitudini motrice specifice: traseu aplicativ, săritura în lungime de pe loc, viteză 30 metri cu start din picioare (performanțele transformate în note se găsesc în broșura de admitere a facultății). Proba se consideră promovată dacă candidatul obține cel puțin nota 5 ca medie a celor 3 probe.
50 % media de la examenul de bacalaureat.

2 răspunsuri:
| Helena009 explică (pentru anonim_4396):

Dar am văzut ca sa se din biologie, clasa a 11 a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Helena009):

Unde ai văzut? Kinetoterapia se poate studia ori la facultatea de medicină, unde dai admitere din medicină generală și chimie, ori la facultatea de educație fizică și sport. În Galați nu există Kineto în cadrul facultății de medicină, poate ai văzut că se dă din biologie în alt oraș. Uită-te bine pe site-urile universităților, eu una nu am găsit nimic pe cea a univ. de medicină.