| Gigel122 a întrebat:

Bună Seara! Imi doresc mult sa aplic la Academia de Politie doar ca am o sigura problema, am cercel intr-o ureche si nu stiu daca as fi respins sau nu.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Il scoti. Daca nu, e clar ca nu ai ce căuta acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

Scoti cercelul si gata, ai rezolvat problema!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Respins sigur. Scoate-l.

| Holiday a răspuns:

Conditiile de admitere precizeaza asta:

"a) să nu aibă tatuaje ori elemente ornamentale, de orice natură, aplicate, inserate sau implantate pe/în corp, neacoperite de vestimentație, în ținuta de vară;"

*criteriul specific nu se aplică pentru candidații pe locurile repartizate Inspectoratului General pentru Situații de Urgență / IGSU (Pompieri).

Cu toate astea, e evident ca femeile care candideaza pot avea cercei. In conditiile astea nu ar trebui sa fie problema nici pentru barbati. Legile nu fac distinctie intre cerceii purtati de femei si cei purtati de barbati.
In plus, conditia este doar la admitere, ulterior iti poti face tatuaje, sau pune piercinguri. Oricum e o conditie care urmeaza sa fie exclusa.
Oricum, verificarea se face la controlul medical, nu la examenul de admitere.

Deci, da-l jos cand mergi la controlul medical, si gata.

| johnnny123 a răspuns:

Și este sudat în ureche, nu poți să-l dai jos?
Dacă nu poți, atunci încearcă să aplici la Academia de Pirați, acolo te primesc și cu cercel, și cu picior de lemn, și cu un papagal pe umăr.

| ReddY25 a răspuns:

E mai bine fără

| nukeyly a răspuns:

Da acolo trebuie sa pari normal/exemplu bun, altfel nu intri,
deci fara tatuaje invizibile ninja dragon pe tot gatu si fata,
talpa sau pupila etc.
Iar dupa absolvirea pe trandafiri albi, schimbi macazul si pisica dintr-un sac in altul, asta e alta poveste cu rechini vegani.

| SuperCoolDude a răspuns:

Ce e mai important?
Cercelul sau Academia?

Dacă ai cercel, nu pupi Academie și cel mak probabil o să te plictisești de el.

Iar daca nu ai, o sa fii politist cordit.
Depinde de tine

| Ariana131 a răspuns:

Poți sa scoți cercelul și gaura se va astupahappy Nu știu de ce sunt atât de multe pretenții la Academia de Poliție, dar ma rog.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ariana131):

Probabil ca tu esti copilas foarte mic daca nu intelegi ce inseamna o uniforma nationala sau imaginea ueni tari reflectata in cel care o poarta, daca tu consideri ca sunt "pretentii" cand in realitate este vorba de imaginea tarii noastre.
De altfel fiecare tara din lume are aceleasi "pretentii" cum le numesti tu la militari si Politie, sa nu se comporte ca orice golanas, imbracat sau ferchezuit ca unul de pe strada, sau efeminat cu cercei in urechi, aoclo se cere maxima seriozitate si uniforma obligatorie la toti.
Cine nu-i capabil sa accepte minimul de cerinta in privinta unifromei si stricteiei coafurii si fara bijuterii NU are ce cauta in Armata sau Politie.