| Marry104 a întrebat:

As vrea sa ma pregatesc pentru examenul de admitere la medicina si am unele intrebari.
1.Am citit pe net ca pregatirea din biologie se face din manualul de clasa 11 corint; deci e de ajuns sa invat doar din acel manual? Va rog sa-mi spuneti daca la examen se pun intrebari doar din acel manual sau trebuie sa invat si din alte surse.
2.Eu am manualul din 2006; oare sunt diferente intre cel din 2006 si cel din 2014, sau sunt identicce?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Muanualul cerut difera de la facultate la facultate, ai grija sa fi citit pe siteul facultatii la care vei da, nu oriunde pe net. Este suficient sa inveti din manualul indicat pe siteul facultatii, intrebarile vor fi numai de acolo (poate parea putin, dar intrebarile au grad mediu si ridicat de dificultate, trebuie sa intelegi ce inveti).
2. Sunt diferente, ia-ti exact manualul indicat

6 răspunsuri:
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Cel mai bine ai întreba fosti studenti care au luat admiterea, nu aici.
Cand dai o admitere ar fi trebuit sa stii asta dinainte ca sa te poti pregăti pentru examen.

| Samariteanul a răspuns:

In primul rand normal ca sunt diferente, in al doilea va trebui sa faci din mai multe maunuale si va trebui sa faci pregatire in particular pentru ca te vor incurca datele din manuale cand nu vor coincide si ai nvoie de cineva sa-ti explice.Multa bafta!

| ladydsomerhalder1993 a răspuns:

Da e de ajuns din corint sa inveti, am dat admitere anul acesta la radiologie. Cheia e sa inveti cu cap dar si sa tocesti... si sa faci multe grile. Bafta!

| Marry104 explică (pentru Brigaela):

Va multumesc pentru lamuriri.As vrea sa va mai pun niste intrebari, sper ca nu va deranjaza.
Pentru a fi rezident trebuie sa dai un examen? Iar specialitatea o poti alege in functie de nota pe care ai luat-o? Eu mi-as dori sa fac ori medicina legala ori anatomie patologica.Care este mai dificila?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Marry104):

Da, pentru a fi rezident trebuie sa promovezi examenul de rezidentiat. Iar specialitatea in care vei face rezidentiatul o alegi din cele scoase la concurs in anul respectiv, in ordinea notelor. Eu fac anatomie patologica. Nu stiu care e mai grea, cred ca amandoua sunt foarte grele. La legala sunt putine locuri, deci trebuie sa ai nota foarte mare la rezidentiat. La anatomie patologica sunt mai multe locuri, deci e suficient sa fii in prima jumatatea a listei

| Marry104 explică (pentru Brigaela):

Va multumesc foarte mult ca mi-ati raspuns la toate intrebarile si va doresc o seara frumoasa!