| SanelaSani09 a întrebat:

Ca sa devii Psiholog la ce profil trebuie sa dai? Și câți ani îți ia facultatea de psiholog? Si ce facultăți știți in apropiere de jud. Caraș-Severin?

8 răspunsuri:
| noisolpXekuNemertXe a răspuns:

Păi, în legătură cu profilul, cred că psihologia se apropie cel mai mult de filologie, dar are și o parte de științele naturii dacă ma întrebi pe mine. Cred că se fac 4 ani, deși nu sunt sigur, iar cea mai apropiată facultate de CS e mai mult ca sigur în Timișoara.
Sigur găsești pe internet mai multe informații și poate chiar și niște păreri ale unor studenți care au dat la Psihologie și care te-ar putea ajuta să te orientezi mai bine.

| aXy99 a răspuns:

Profil la liceu? E irelevant.
Faci facultatea de psihologie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Facultatea de psihologie, 4 ani, 2 ani masterat.
Craiova și masteratul la Oradea.

| WhiteLife a răspuns:

Profilul de la liceu nu contează, dar poți merge la filologie (unde se studiază mai mult materii umane). Cea mai apropiata facultate de psihologie este Timișoara, la 100 de km. Eu sunt din Reșița și foarte mulți cunoscuți și toți colegii de liceu au mers la facultate acolo. In afara de Eftimie Murgu care e in Reșița, in Timișoara e cea mai aproape simplu facultate. Plus că ai multe variante acolo.

| RoCkKiD a răspuns:

Cea mai apropiata de tine este la Timisoara iar din tara as sugera Timisoara, Cluj sau Bucuresti daca le vrei pe cele mai ok.

Licenta dureaza 3 ani, masteratul 2 dar nu este neaparat necesar.
Dupa facultate trebuie sa faci o formare intr-un tip de psihoterapie care o platesti din buzunarul tau si dureaza minim 2 ani si pana pe la vreo 7 parca pentru psihanaliza.

Dupa ce ai formarea, o sa iti iei licenta de practica dar vei fi sub supervizare vreo 2 ani, supervizorul trebuie sa-l platesti din buzunarul tau.
In acelaasi timp trebuie sa-ti deschizi cabinet deci chirie, utilitati, decorate + faptul ca fiecare test pe care o sa-l utilizezi in rpactica se plateste, la fiecare aplicare.

Cam asa ar fi pe scurt.

| Donsavas a răspuns (pentru sadrian46):

La Craiova nu este facultatea de psihologie

| Donsavas a răspuns:

Facultatea de psihologie este la Timișoara sau la Brașov cel mai aproape. Durează 3 ani licența+ 2 ani masterul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Donsavas):

Mulțumesc de informație și de corectare.