| callmebeautiful a întrebat:

Sall! Ce liceu/profil trebuie sa fac pentru a deveni psiholog? E bine la filologie? p. s. stiu ca facultatea te ajuta sa devii asa ceva.
p. s. s. unde sunt facultati de psihologie?

Răspuns Câştigător
| IceCreamDoll a răspuns:

Nu conteaza liceul, conteaza profilul. Trebuie sa fii la stiinte sociale, sau cum ai spus si tu la filologie. Facultatile de pshihologie sunt la Arad, Brasov si Bucuresti. Bafta la admiterea la facultate!

6 răspunsuri:
| Cherry a răspuns:

Liceul nu conetaza decat 10 % in alegeera pe care noi o facem, acolo faci putin din toate materiile ca sa iti poti alege cele ce iti place sau pentru ce avem noi aspiratie. Poti face orce liceu cu orce profil, dar sa term
ini cu medie buna. Facultati sunt peste tot.

| AnnaDee a răspuns:

Da, este bine, si eu sunt tot pe filologie. Puteai sa dai si la stiinte sociale, dar e bine si asa. Facultati de psihologie sunt prin Bucuresti.
Sper ca te-am ajutat!

| bia0000 a răspuns:

NU conteaza profilul la care esti.Verisoara mea a terminat la mate-info si a dat la psihologie in Bucuresti.La un liceu teoretic se face psihologie la toate profilurile, NUMAI CA ANUMITE CLASE AU 2 ore, iar altele o singura ora, dar materia este aceeasi.

| Filehost a răspuns:

Pentru psihologie te duci la profil umanist, din cite stiu asa a facut o colega de-a mea

| Geannni a răspuns:

Daca vrei sa devii psiholog trebuie sa mergi la stiinte socialebig grin

| Oare_Ghici_1996 a răspuns:

Eu sincer as recomanda mai repede un profil de pedagogie. Puteti sa ma contraziceti, dar psihologie se face intr-a 10-cea 3 ore pe sapt, sau chiar mai multe (depinde de profesor) si in timp ce la celelalte profile se studiaza psihologia generala intr-a 10-cea la pedagogie se mai face si psihologia varstelor si psihopedagogie de specialitate. Fiecare cum vrea acum, dar asa ar fi cel mai recomandat, zic eu.