| adela2012 a întrebat:

Care e diferenta dintre Academia de politie din Bucuresti si Scoala de agenti de politie din Campina?

3 răspunsuri:
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Una este facultate, cealalta liceu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Academia de Politie este o unitate de invatamant pentru studii superioare, avand mai multe facultati, iar absolventii primesc primul grad de ofiter de politie (cei care urmeaza facultatile de politie).
Scoala de agenti de politie este o scoala postliceala iar absolventii primesc gradul de agent (subofiter) de politie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Academie = ofiter
Câmpina = subofițer