| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre termenul de garantie si termenul de valabilitate

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Termenul de garantie este intervalul de timp in care firma de la care ai cumparat produsul iti poate repara obiectul respectiv in caz ca prezinta orice fel de greseli din fabrica sau se strica pe parcurs (de obicei acest termen este de 2 ani, poate chiar 5, depinde de produs), iar termenul de valabilitate reprezinta intervalul de timp in care un produs este, pur si simplu valabil, nu depaseste termenul limita de functionare sau utilizare.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Termenul de garanție este acea perioadă de timp care în interiorul ei producătorul asigură service gratuit.
Termenul de valabilitate care este inscripționat pe produs, este durata de timp în care produsul alimentar nu capătă proprietăți nocive pentru consumator, în cazul în care este păstrat în condiții corespunzătoare.
Pa, pa.