| Byanka_6376 a întrebat:

Caut URGENT subiecte de teza clasa a v-a semestrul 1 limba si literatura romana(maine am teza)...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai noua ne-a dat din "caprioara" sa scriem ideile principle, ce este naratiunea, dintr-un text sa scoztem diftongi si hiat, sa despartim in silabe, sa facem o reclama, sa scriem etapele actiunii, familia lexicala, sa scriem prefizele si sufixele de la un cuvant, sa scriem cate litere si cate sunete au unele cuvinte, sa scriem sinonime si antonime, sa analizam sintactic si morfologic niste verbe, sa extragem din textul dat niste comparatii si niste personificari... dar stii, profesorii fac cum cred ei teza, si din ce ti-o dictat, nu e litera de lege sa iti deie asa...MULT SUCCES SI SA AUZIM CA AI LUAT 10*!

10 răspunsuri:
| Sofffie a răspuns:

Off...degeaba cauti, deoarece profesoara ta va face teza, cu ce va predat in clasa.

Un sfat: Mai bine invata ce v-a dat la recapitulare, din alea o sa va dea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu dau teza

| Catecrs a răspuns:

O.o

| beautiful95 a răspuns:

Eu sunt a 7a intr-adevar sa stii ca profesoara va face ce teza vrea... daca vrei sa stii noua ne-a dat o teza foarte grea! nu te descuraja, sigur o sa faci bine. noua ne-a dat exact prima opera din manual sa facem rezumat
sper ca ti am fost de ajutor... funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei-funda

| rada2540 a răspuns:

Uite nu este greu

| gabriela2011ize a răspuns:

Se da textul.
Zapada, ploaia, si-au dat mana
Alaturi bat cu pasii uzi tarana
Tarana s-a umflat, s-a-nbolnavit
A-ncremenit si-a capatat pe fata
lucioase triste posghite de ghieata

1. Transcrie din text un cuvant cu triftong si doua cu diftong.

2. Scrie sinonime pentru, uzi, tarana, a-ncremenit, triste.

| biencuta12 a răspuns (pentru gabriela2011ize):

Eu trebuie sa dau maine si habar n-am ce ne da in afara de comentariu la caprioara

| SzakacsSpeeder1989 a răspuns:

Nu te descuraja. Invata si vei lua 10!