| unknown00 a întrebat:

Ce face un tehnician electronist si cam cat se castiga din meseria asta?

Răspuns Câştigător
| AnghelB a răspuns:

Depinde cit esti de bun, ce scule ai si ce vrei sa repari.

1. daca repari telefoane iti trebuie cabluri, kit-uri de reparatie pentru multe tipuri de telefoane, statie de aer cald, poate statie infrarosu softuri de decodat si cablurile aferente.

2. daca repari laptop-uri ai nevoie de piese de schimb, statie ir, statie aer cald, scule, manuale, furnizori de piese seriosi, etc.

3. Daca repari LCD / TV piese schimb, aer cald, manuale service, scheme.

Pentru oricare din lucrurile astea ai nevoie de f. multa experienta, bani pentru. scule si piese de schimb, pasiune si un excelent bagaj tehnic. Aici zic fizica, electrica, electronica, matematica, informatica (orice rahat electronic are un microprocesor).etc

Daca ai toate astea eu zic ca poti sa te apuci linistit sa repari ce vrei tu.
Altfel ai o mare problema. Dar conteaza ce vrei tu cu adevarat.

1 răspuns:
| unknown00 explică (pentru AnghelB):

Am inteles asta, dar este o meserie profitabila adica castigi bine din asta?