| alecsandra a întrebat:

Cum sa invat limba italiana?

79 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anvatam amandoi alexandra cati ani ai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In momentul in care intri in contact cu italieni inveti de nevoie. dupa10zile nu o sa-ti vina sa crezi cate cuvinte stii.bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa invat limba italiana repede

| DrunkShepp a răspuns:

Sunt cursuri speciale si poti sa vezi niste emisiuni sau desene daca tie mai usor pentru ca nu sunt cuvinte asa grelesi poti sa mergi carrefour sau metro si este o carte numita gramatica limbii italiene iar pentru incepatorii este perfecta si sunt si cd-urile sunt bune pentru tine succes si sper sa reusesti sa inveti limba italiana deoarece nu este grea chiar seamana putin cu romana

| GiiaaBăă a răspuns:

Eu am fost in Italia 5 ani la rand (in fiecare vacanta de vara), si mai sa fie, chiar acolo sunt acum. Ciao!
Cand am venit in primul an, nu stiam nimic. Are mama niste carti de italiana dupa care a invatat ea (stie italiana la perfectie), iar eu am invatat dupa ele. Cumpara si tu niste carti, de preferinta de gramatica, apoi vei invata si cuvintele. Cel mai bine inveti italiana ajutat de un profesor, sau, te duci in Italia, ca mine. Crede-ma, l-a mine a mers. Daca esti in Italia, deja, du-te in parc, si baga-te in vorba cu copii. spune-le: Ciao! vuoi essere mi-a amico? come ti chiami? (astea fiind propozitiile de baza, care daca vrei, le poti invata de la mine!) inseamna: Buna! Vrei sa fi prietena mea? Cum te cheama? si asa poti invata italiana, vorbind cu noua ta prietena/ prieten.
SUCCES SI CIAO

| gynycola a răspuns:

Cel mai usor si repede ve-i invata stand acolo cu ei...iti zic din propria experienta**pupici

| d0i0n0 a răspuns:

Cel mai usor o inveti de la un profesor eu stiu foatre bine italiana si te pot ajuta daca vrei intra pe id meu si te voi invata daca e nevoie si de pe mess id meu:bianca_micu88

| georgi002 a răspuns:

Eu fac curs. Mi-am cumparat si manual am cd la el deja ma descurc binisor. Cea mai buna metoda e sa te inscri la un cur pentru ca profesoara te va invata tot asa cum trebuie dar daca inveti tu acasa nu poti fi sigura ca ceea ce inveti e corect

| codruta_8167 a răspuns:

Eu sunt in Italia de 9 luni si merg la scoala dar nici acum nu pot sa invat de ex la biologie ca sa retin lectia in Italiana ...De exemplu asculta muzizi in Italiana si i n tipm ce o asculti ia-ti un caiet langa tine si incearca sa scrii versurile t va ajuta mult dictarilewinking, sau daca nu cumparati o arte '' curs de italiana'', daca esti intr-un oras in care sunt si lecti de limbi straine nu ar fi rau sa mergi...macar 20 de cursuri, poti de asemenea sa intri pe ortografia si scrierea in italiana (sunt cuvintele alea mai grele si iti vor spune cum trebuie pronuntate), Si varamea e in Italia cu mine si ea a invatat italiana citind foarte mult carti, ziare in italiana (mergi la biblioteca si comandati o carte in limba it., sau daca nu cauta pe net texte in italianawinking ) multa bafta ''Sper sa te fi ajutat cu ceva big grinstraight face ) Funditzsa?big grin:X:*

| Iuly16 a răspuns:

Pai eu am fost acolo 3 luni cea mai lunga perioada! Intr-o luna am invatat limba italiana pentru ca vorbeam cu oamenii de acolo. Daca te duci in Italia iti va fi mult mai usor.Secretul este sa nu fi rusinos! Vorbeste cu oamenii de acolo in fiecare zi si te asigur ca vei invata limba la perfectie! happy

| valeria_4860 a răspuns:

Eu tot nu stiu cxum dar m-am gindi hai sa invatam din dictionar televizoare si foarte simplu o sa invatam

| ann a răspuns:

Mda.Eu de la toamna merg la liceu acolo si nu stiu o boaba.As putea sa invat in 2-3 luni? Macar aia de baza...

| Nechifor_Robert_1990 a răspuns:

Buna alecsandra eu pot sa iti spun ca limba italiana este usoara pentru ca eu trebuie sa fac scoala in Italia si sunt de o luna aici m-am obisnuit cat de cat dar mancarea de aici tot o urasc limba italiana este usoara amavut noroc de mama care m-a ajutat sa o invat pentru ca fratii meu stateau mai mult pe laptop si se juca iar tata este tirist si mama lucreaza la ore adica nu are un orar apecific de munca asa ca eu italiana am invatat.o singur uitandu-ma la desene italiene pe Youtube citind carti si ce nu stiam o intrebam pe mama si in rest am mai invatat de la chiesa ortodossa orbassano de ex tatal nostru in italiana PADRE NOSTRO CHE SEI NEI CHELI SIA SANTIFICATO IL TUO NOME VENGA IL TUO REGNO SIA FATTA LA TUA VOLONTA CME IN CELO COSI IN TERRA DACI OGI IL NOSTRO PANE COTIDINO si tot asa dar nu te teme vei invata italiana si nu iti trebuie cursuri de italiana iti trebuie vointa si incredere si vei reusi si mie mi.a parut rau ca am plecat din romanis dar asta este am trecut peste si acum alecsandra e tu parle italiano?

| Denea 14 a răspuns:

Ea un caiet si scrie cuvinte care se folosesc mai des in limba romana (de ex: buna ziua-buon giorno multumesc-grazie)s. m. d

| chinan a răspuns:

Nu stiu si eu tot asta caut.

| Nita_Mihaela_1970 a răspuns:

Buna! Cum invat si eu limba italiana mai usor, inteleg aproape tot ce vorbesc ei dar nu reusesc eu...

| Angeli_Anjelusi_1970 a răspuns:

Vreau sa ma invat limba italiana

| Maria_Ioana_Andreea_2001 a răspuns:

Toții spun ca e foarte usor sa inveti limba, dar nu e deloc asa. Stau aici de 2 luni jumate, mi.am luat si dictionar si carti, am facut teste pe internet, cursuri online si inca nu stiu mare lucru, inteleg in mare parte ce vorbesc oameni dar nu pot sa fac fraze sa vorbesc, e foarte greu. peste cateva zile incep scoala si nu stiu inca sa vorbesc, imi este foarte frica. nu stiu cum sa mai fac sa invat cat mai repede