| Skylerx a întrebat:

Cum sa invatam rapid inmultirea si impartirea? Dar ce inseamna? hee hee

Răspuns Câştigător
| unu a răspuns:

La inmultire te gandesti ca se aduna cifra de cate ori e inmultita: 4x3= 4+4+4= 12. Atunci cand se aduna prea multe cifre, poti sa te gandesti invers: in loc de 2x6= 2+2+2+2+2+2= 12, te gandesti ca 2x6= 6x2= 6+6= 12. Sau te gandesti la cel din urma si aduni: stii ca 7x3= 21, deci 7x4= 21+ 7= 28
Ca sa imparti trebuie sa stii inmultirea. Daca, de exemplu ai 10:5, te intrebi "ce numar inmultit cu 5 da 10?", cum 5x 2= 10, inseamna ca 10:5= 2. Sau poti sa te intrebi "de cate ori poate fi scazut 5 din 10?", si incepi sa scazi 5 din 10 si vezi de cate ori poti sa faci scaderea asta: 10- 5- 5= 0. Deci din 10 poti sa scazi 5 de 2 ori, deci 10:5= 2.
Sau poti sa le si tocesti. Sper ca te-am ajutat.

14 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Inmultirea se invata pe de rost iar impartirea o deduci din inmultire.

| BuLLetBtwin a răspuns:

O repeti de 20. 000 de ori si ai invatat-o laughing si impartirea e la fel big grin

| alexa a răspuns:

Mai eu cand eram clasa intai si invatam astea, de fapt in a doua am invatat. o, dar m. a pus mama s. o invat din vaknta dintre cele doua clase.repetam in fiecare zi cate cu cate o cifra.si ma asculta, altfel nu cred ca as fi invatat. o
cu cat repeti mai des cu ata iti intri in cap mai repede.
sti tu:repetitia e mama invataturii

daniela
| daniela a răspuns:

Fa-ti planse mari cu tabla inmultirii si puneti-le pe pereti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inmultirea - a mari de atatea ori de cate ori indică alt număr sau a multiplica...deci daca e 2 ori 6 trebuie sa aduni 2 de 6 ori 2+2+2+2+2+2=12
impartirea - de exemplu iei un mar si il imparti la patru deci il tai in patru, a separa sau ma rog nu stiu thinking dar cred ca te-ai prinsbig grin
Cel mai bine se invata daca le tot repeti si le scrii de 100 de ori sa iti intre bine in cap.sunt niste lucruri care trebuie sa le stii pe derost. dar pana prinzi ideea ca dupa aia stii si cum e la celelaltebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrii inmultirea pe o foaie. astepti 20 minute si rogi pe cineva sa te ajute sa o verifici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu ralu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu ca sunt clasa a 3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un raspuns foarte bun si cred ca te va ajuta.Pai iti faci o planseta mare cu inmultirea iar alta cu impartirea repeti intai una de 10-20 de ori dupa aia te duci dincolo si le scrii de 5 ori pe foaie din ceea ce ti aduci aminte, te corectezi si mai citesti odata sa le scrii pe celalte dupa aia faci la fels i cu a 2a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca de exemplu:
2x3--6 etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa invat impartirea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

26:3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Repeta tot timpul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oooooooooooolala