| anonim_4396 a întrebat:

(fundita)Pls rasp rapid. Ajutati-ma va rog cu ceva. Azi am test la mate sin numere zecimale ( adunarea, impartirea, scaderea si inmultirea lor). Le stiu in afara de impartire, la care nu stiu sa aflu restul.Plisss ajutati-ma si explicati-mi cum se afla restul.(DACA ati putea si cu niste exemple v-as fi recunoscatoare).

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Incerc sa-ti explic cu un exemplu: avem 1, 42 : 0, 2 Pentru a putea face impartirea, trebuie ca al doilea numar sa-l transformam in nr. natural. Deci vom muta virgula peste o cifra si vom obtine 2. In acelasi timp, tot peste o cifra vom muta virgula obligatoriu si la celalalt numar, obtinand 14, 2. (Daca primul nr. ar fi fost de ex. 0, 22 ar fi trebuit sa muti virgula peste 2 cifre, pentru. a deveni nr.natural 22 si atunci tot peste 2 cifre ar fi trebuit sa muti virgula si la celalalt numar, adica la 1, 42 care ar fi devenit 142). Vom avea deci 14, 2:2 care se efectueaza ca si o impartire normala si este egal cu 7, 1.
Uite, ai aici niste link-uri, care te-ar putea ajuta:
http://adralex.roman.rdsnet.ro/sc5roman/mate/AlgebraJBOC/Decimals.htm

| PikaRawrr a răspuns:

Pai restul la nr zecimale nu cred ca exista adica eu fac numerele astea zecimale de o luna incoace(esti in a 5-a?) si nu exista rest la fractiile zecimale.
Tu ai invatat cumva si perioada? Expl; 9, (3)?
Scuze daca nu te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da am invatat perioada.Dar restul impartirii unui numar, de ex daca imparti doua nr zecimale si zice sa te opresti la 3 zecimale exacte. Evident ca iti va da un rest ( in cele mai rare situatii se imparte exact) si astfel restul este un numar dar nu inteleg ceva ca profa noastra ne-a zis ca restul e ceva cu 0, 00si un numar.Ma rog, sper ca ati inteles ce am vrut sa spun.