| qq30xx a întrebat:

Daca invat limbajul de programare Python ma ajuta sa gasesc un job, indiferent de cat e salariul sau trebuie sa am mai multe cunostinte?
Ce sfaturi sau recomandari aveti?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

In principiu se cauta Java, C++, html, si multe alte limbaje pe care nu o sa le inveti decat atunci cand ajungi acolo la locul de munca, de exemplu am gasit un job in care se programa in Dimensions, unde se ofera training inainte.

- trebuie doar sa ai habar de programare(minimalist)
- daca ai experienta in domeniu e avantaj
- sa prezinti interes si stabilitate

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cu abordarea asta nu gasesti nimic. Inveti bazele si totul e sa te poti adapta la chestii noi cit mai usor. Sint firme care te angajeaza si daca esti complet niznaut dar iesi bine la testele de inteligenta dar si la alea de team-player.

| qq30xx explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt ok cu ce ai zis si nu te contrazic, pentru ca a fi flexibil e foarte important, chiar necesar la cat de repede apar tehnologii noi.
Ideea mea era sa stiu daca exista posibilitatea ca sa imi pot gasi un job sa ma pot intretine si pe parcurs sa invat mai multe.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru qq30xx):

Pai jobul ala il poti gasi si fara sa inveti Python. La o adica mai bine inveti COBOL si te urci pe cai mari din prima.

| Ineys a răspuns (pentru qq30xx):

Da, si Python e cautat si e popular acum. Daca stii ce faci nu mori de foame cu Python, dar odata ce stii un limbaj de programare sa il inveti pe al doilea e floare la ureche. Cum a zis si GabiDumitrescu, bazele sunt importante, pentru ca limbajele de programare sunt doar niste unelte pe care noi programatorii le folosim. Important e sa stii sa rezolvi problemele si sa intelegi algoritmi si ceea ce faci atunci cand programezi. Ca in loc de for (i=0; i