| SingleForOne a întrebat:

De ce este greu de gasit un loc de munca, ca ospatar, bucatar, ajutor de bucatar, barman fara experienta, chiar daca s-a obtinut o calificare si recomandari se trimit peste tot?

Este o minune daca se gaseste macar un astfel de job la nivel de tara, in Bucuresti, de exemplu. De fiecare data, mai multe sperante sunt in strainatate.

Răspuns Câştigător
| bornsinner a răspuns:

Daca te referi la aceasta perioada de pandemie, este din cauza ca multe societati din HORECA (si nu numai) si-au restrans sau chiar inchis activitatea (datorita normelor de sanatate).

Daca te referi la modul general, gresesti. Mereu sunt anunturi pentru astfel de posturi intrucat e cerere. Mai mult, te poti angaja usor pentru ca nu iti cer experienta si cine stie ce competente.

4 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

In strainatate sunt mai multe sperante deoarece oamenii de acolo desconsidera aceste meserii, ei vrand sa para sefi nu lucratori la munca de jos.

| morfeo a răspuns:

Nu e deloc greu. Iti dau eu nr la o firma din Bucuresti de ospatari si picoli daca vrei

| SingleForOne explică:

Majoritatea sunt in Germania. Deloc motivant pentru mine.