| KaanNoah a întrebat:

Din facultatea de Automatică și calculatoare poti deveni programator/ it ist? Adica sa scriu cod in diferite limbaje de programare. Daca se poate, de ce dai admitere la fizica?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Teoretic, da. Dar asta numai tu o poți ști, dacă vrei și poți să înveți materia din școală, plus încă o mulțime de alte cărți și manuale de programare despre care încă nici nu ai habar.
Admitere la fizică se dă pentru că Automatica are la bază fix asta: fizica, prin manifestările ei în domeniile mecanică, electricitate, cuantică etc. Și dacă nu ai habar de materia asta, o să-ți vină tare greu în facultate. Evident, și de suportul matematic (analiză și matematici speciale) pe care se sprijină acest eșafodaj.

| KaanNoah explică (pentru mihai69):

La Timisoara se da admitere doar la matematica? Dar la bucurești?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din iulie 2020 se va putea opta la admitere pentru proba de Informatica la facultatea de Automatica si Calculatoare din Bucuresti. Deci Fizica nu mai e obligatorie la admitere.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mihai69):

De anul asta ai optiunea sa inlocuiesti fizica sau matematica cu informatica. Ai 3 materii si alegi 2 din ele, deci poti exclude fizica (cu toate ca materia de liceu nu e asa grea).