| anonim_4396 a întrebat:

E normal să fii întrebată la un interviu de angajare dacă ai de gând să faci un copil în următorii ani și să fii respinsă pe baza răspunsului?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si nici legal, fapta ar constitui discriminare. Cu toate acestea ma indoiesc ca ar fi vreo firma sa te respinga numai pe acest motiv, sunt destule altele pe care te poate respinge in mod legal. De altfel nici macar nu trebuie sa-ti motiveze respingerea, mai ales daca sunt mai multi candidati pe un loc.

| darrio2007 a răspuns:

Nu e legal asa ceva. Oricum daca te-a respins, nu asta va scrie, ca motiv. Poate spune ca nu corespunzi cerintelor postului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Este discriminare. Daca ai dovada ii poti da in judecata. Era bine daca te gandeai sa-i inregistrezi cu telefonul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu numai ca nu e normal, nu e nici macar legal

| Nemessys a răspuns:

Din punct de vedere legal, nu. Dar angajatorii refuza femei care urmeaza sa faca un copil deoarece stiu ca acea femeie o sa lucreze cateva luni dupa care o sa-si ia concediu si evident ca nu ii convine. Mai convenabil ar fi sa angajeze un barbat in care are baza ca ala nu o sa lucreze mult si bine fara niciun fel de intrerupere

| gemeni6226 a răspuns:

Deci legea eu asa stiu interzice o astfel de discriminare dar stiu ca sunt firme carora nu le convine sa-i parasesti pentru a-ti creste copilul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ești cea cu tulb de pers schizoida? Dacă da eu unu te înțeleg dar vezi tu oamenii sunt înapoiați nu știu ce e asta și cât e de cumplita și nici măcar nu face parte din sfera bolilor psihice e o deviere de personalitate. Și eu am pățit azi sa dau de una și sa para supărată ca eu nu mai ma însor de aia nu mai poate ea ca nu ma mai însor eu iar odată am pățit ca un băiat sa se lege de mine ca de ce nu ma însor și stau singur alt "deștept" al omenirii. Lumea e preocupata de alte persoane nu își pot vedea de viata lor nesemnificativa.

| oz_1736 a răspuns:

In televiziune si nu numai, se practica astfel de contracte, nu doar intrebari. Nu stiu daca e legal, dar...