| Aidre a întrebat:

Hei guys!^^Sunt fata si ma pricep foarte bine sa pictez/desenez sau sa fac orice altceva de mana dar doar daca am un model dupa care sa fac acel lucru, si as vrea sa stiu daca e vreo meserie in domeniul asta.Nu stiu sigur daca meseria de desingner e potrivita pentru ca ma descurc mai bine daca am un model decat sa creez eu unul. Poate sunt in stare sa fac si eu unul dar mai greu.Si mi-ar placea ca pe viitor sa am o meserie in care sa mi se dea modelul si eu sa lucrez dupa el.Indiferent daca e vorba de ansamblat dulapuri cu diferite sertarase,pictat pe pereti/mobila, de facut diferite pandantive si brelocuri sau diferite modele in lemn.
Daca stiti vreo meserie in genul as dori si detalii despre ea adica daca se poate castiga ceva din ea si cam cat de greu este si ce necesita.
Multumesc anticipat si imi pare rau daca nu am fost prea explicita.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Exista meserii de genul asta, dar nu sunt foarte bine platite. Crotioresele fac cam ceea ce vrei tu sa faci, li se da un model fie de la un designer fie de la cumparator si el fac modelul in functie de ceea ce li se cere.
Iar restul, nu prea. Inainte de exemplu erau tamplarii care lucrau conform ceea ce li se cerea, acum mobila se face in fabrici in masa. Inainte si cartile de colorat de exemplu se faceau de mana si se copiau, acum din nou se produc in masa, in fabrici. Copierea lucrurilor in general, azi se face in fabrici si in masa. Noi facem parte dintr-o societate industriala care produce lucrurile in masa. Astazi, mai nimeni nu plateste o singura persoana care sa copieze o anumita idee ori sa lucreze dupa un anumit tipar pentru ca nu este profitabil.
Meseria de designer este oricum destul de capricioasa, daca nu incerci tu sa vii cu propriile idei si nu ai idei originale nu prea te mai plateste nimeni. Din pacate sunt deja o gramada de tineri cu idei originale care tot nu sunt platiti bine. Cred ca cel mai bine ar fi sa pastrezi pasiunea asta ca pe un hobby si sa icnerci sa te orientezi catre altceva.

1 răspuns:
| bogdancatalin357 a răspuns:

Fain. nu vreau sa te descurajez, eu obisnuiam sa scriu poezii, dar nimeni nu face nimic sa ajute tinerii sa isi dezvolte talentele, e pacat sad