| FocusMood a întrebat:

Cum descopar ce meserie mi se potriveste? Adica sa-mi descopar calitatile, ce-mi place sa fac nu stiu, stiti vreun test cv.
Imi place sa gatesc, sa desenez (in special cladiri) dar nu cred ca meseria de bucatar este prea buna, in special in Romania iar la arhitectura se cere multa matematica si nu prea ma descurc (sunt si profil filologie)...

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa-ti alegi si o meserie buna in functie de ce-ti place sa faci, dar trebuie si una care se plateste bine. Nu-ti alege o meserie care nu-ti place, pentru ca nu numai ca poti sa gresesti si sa iti taie din salariu, dar te si indispui.
Nu stiu ce sa-ti zic mai mult.

| Delmoniko a răspuns:

E o intrebare foarte grea. Trebuie sa incepi sa te descoperi. Ce iti place sa citesti, ce te vezi facand pe viitor? Nu-ti face griji, sunt unii care termina facultatea si habar nu au. Sau termina economie si ajung sa vanda ziare. Poate esti mai artist, mai romantic. Poate nu ti se potriveste o meserie. Vrei sa stai inchis intr-un birou toata viata? Vrei sa faci rapoarte? Vrei sa lucrezi la stat sau vrei sa calatoresti? Sa vezi lumea, sa cunosti oameni? Iti plac oamenii? Vrei bani in viata sau liniste? Faima? Cariera sau familie?

| FocusMood explică (pentru Delmoniko):

Nu sunt foarte social, desi mi-ar placea big grin Mi-ar place sa lucrez intr-un mediu linistit, nu cu foarte multe persoane laughing si daca ar fi sa aleg dintre cariera si familie, as alege familia

| Delmoniko a răspuns (pentru FocusMood):

Ei vezi, incepe sa se contureze ceva. Mai gandeste-te. Sigur va aparea ceva.