| Radandam a întrebat:

La facultate, pentru a deveni profesor trebuie sa faci modulul psihopedagogic din ce am inteles.Dar pe parcursul facultatii faci si practica in scoli, licee?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"La facultate, pentru a deveni profesor trebuie sa..." -ți iei doctoratul

| CosminCD a răspuns:

Trebuie sa ai si modulele psihopedagogice. Acum depinde ce fel de profesor doresti - liceu, universitar. Toate au niste cerinte si conditii. Succes!

| RobertMoon a răspuns:

Da trebuie sa faci modulul psihopedagogic obligatoriu + practică în școli, eu am făcut practică în școli în anul 3 pe ambele semestre.

| WhiteLife a răspuns:

Modulul psihopedagogic e ca sa predai pana la liceu, daca vrei aa predai la liceu ai nevoie de master, iar ca sa predai la facultate ai nevoie de doctorat. Se face practica, noi in primul semestru nu am facut (profa ne-a trecut nota pur si simplu) si nici semestrul asta nu cred ca mai facem, dar asta e o exceptie happy

| Adry05 a răspuns:

Da.
Da, faci practică în anul 3 semestru 1 și 2

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

în școli, în mod normal la liceu n-ai voie decât a 9-a și poate a 10-a. cu nivelul 1 și 2 de dppd poți să predai doar la generală și liceu. pentru facultate ai nevoie de doctorat atât în specializarea ta cât și în dppd

| Ninu_Otilia_Si_1990 a răspuns (pentru RobertMoon):

Practica te trimit ei la școli sau îți cauți singur unde sa o faci?

| RobertMoon a răspuns (pentru Ninu_Otilia_Si_1990):

Te trimit ei, iar dacă ai preferință îți cauți tu, dar nu recomand.