| GeorgeOG19 a întrebat:

Dupa ce termin facultatea de drept,in ce domenii ma pot angaja? Fara avocati,procurori, grefieri.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe langa cei enumerati mai poti fi judecator, consilier juridic (la diferite firme, organe, institutii), secretar de consiliu local, executor judecatoresc, cadru didactic.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru inceput, probabil vei face juniorat prin vreun cabinet notarial, iar dupa cativa ani, posibil sa-ti gasesti vreo slujba mai buna.
Anual termina 1000 de noi studenti la Drept, dar posturi noi apar cam 1-2 pe fiecare oras. Ce se intampla cu restul de studenti, la care se adauga si cei din anii precedenti, care nu si-au gasit loc de munca?
Ingroasa randurile somerilor, sau isi iau de munca oriunde gasesc, ca orice, in alt domeniu.
In ziua de azi, facultatea de drept se face pe banda rulanta, fiind una pe care majoratea celor care o termina, nu ajung sa o practice.

| Donsavas a răspuns:

Executor judecătoresc, practician în insolventa, ofițer de probatiune, mediator, etc.