| B2K a întrebat:

Salut,

Situatia este urmatoarea, am un job, in tara, unde primesc un salar de 800-930 de roni pe luna, am 21 de ani, am deja 1 an vechime la jobul respectiv.am 6 luni in alte domenii, peste tot cu carte de munca. Mi-am adunat micile bucurii fizicepe langa mine, dar urmeaza sa ma pregatesc si de un viitor serios, posibil o casa, o famailie, asadar am primit o oferta in alta tara, in Spania, un salar de 1500 de euro pe luna, fara carte de munca, dar pot sa mi-o platesc la statul de acolo. Intrebarea mea este, merita sa plec de aici? sau sa raman si sa tot mai sper sa fie bine?

Răspuns Câştigător
| Enzo2011 a răspuns:

Pai depinde de domenul in care vei lucra,trebuie sa stii ca si acolo situatia nu este roz si se poate agrava oricand si acolo dar daca ti se ofera un loc de munca SIGUR, si prin sigur ma refer sa fie si cu carte de munca asa te poate da afara sau sa-si bata patronul joc de tine cum vrea de aceea trebuie sa te gandesti cat de sigur este si daca te vei putea adapta acolo, daca este sigur atunci ai face bine sa plec deoarece in momentul actual in Romania nu poti sa-ti indeplinesti dorintele de ati cumpara o casa sau alceva cu salariul acela

6 răspunsuri:
| alinuu_5268 a răspuns:

Nu da vrabiuta din mana pe cioara de pe gard

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Mda oamenii sunt destul de dusmanosi, daca pleci singur o sa o duci mai greu, daca mai gasesti pe cineva care sa mearga e altceva! Daca te duci sa lucrezi in constructii, o sa te termini fizic si o sa ai de suferit. Incearca sa gasesti ceva unde sa muncesti cu capul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei ai putea sa iti iei un concediu si sa nu ii zici sefului ce ai de gand ca sa nu iti pierzi munca. Vezi putin cum stau treburile pe acolo si alegi. Eu de exemplu in tara care stau, iti poti lua concediu medical chiar, statul iti plateste totul si in timpul asta poti gasi altceva de munca. Acum nu prea mai stiu cum e in Romania. Si al trebui sa fie permanent locul ala de munca daca vrei sa renunti la ala din tara nu?

| B2K explică:

La acest loc de munca din Spania, lucreaza de aproape 2 ani un fost coleg de liceu de-al meu, suntem foarte apropiati. Mi s-a spus ca majoritatea romanilor nu-si fac carte de munca, pentru ca li se trage mult din salar, asa ca prefer la "negru" sa lucreze si sa aiba venit mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu crezi ca e sigur atunci nu ar fi o alegere gresita. Si avantajul tau mai este ca ai o cunostinta acolo si e bine, poate te si ajuta sau presupun ca el ti-a zis de locul acela, in fine. Sunt o groaza de bani si nu ai pierde nimic decat 800-930 de RON pe luna happy

| MMihai a răspuns:

E greu de dat sfaturi, cât timp, mai există încă, PDL-ști vii!