| anonim_4396 a întrebat:

Fundita - cel mai bun raspuns ( argumente)
Ce parere aveti despre urmatoarea facultate : Relatii Internationale si Studii Europene ( Iasi )
Ai sanse ( facand si un master ) sa ajungi la un salar bunicel ( undeva la 1500€ ) gasind un loc de munca? La noi in Romania ( Iasi ) sau oriunde in tara
Mi-as dori sa-mi raspunda doar cunoscatorii, nu copiii de 14 ani.
Va multumesc frumos! happy
O seara faina!

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

În orice domeniu trebuie să muncești ca să ajungi undeva laughing.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Slabe sanse terminand o adtfel de facultate care si asa nu prea are cautare si foarte multi raman cu diploma in brate si cu locuri de munca pe unde apuca intr-un oras ca Iasi fara prea multe sanse de dezvoltare. O oarecare sansa c-o astfel de facultate o mai ai prin Bucuresti, cluj, Timisoara, nu Iasi... Macar termina la un centru universitar mai recunoscut daca tot termin i o facultate slabuta.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Scuze, dar Iași e un centru mic?laughing

legat de întrebare: nu-i o facultate la care te angajezi cu diploma și nu într-un anumit domeniu, o faci mai mult pentru cunoștințe.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fata de Timisoara, Cluj, Bucuresti, este. Astea 3 sunt cele mai bine recunoscute din tara si cand vine vorba sa faci o astfel de facultate cu care greeu si rar iti gasesti de lucru in domeniu mai bine optezi pentru o facultate „de top"

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

E mai mare decât Timișoara...laughing

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu n-aud viitor studenti (exceptandu-i pe cei din apropiere de Iasi) sa zica : vreau sa dau la Iasi, în schimb pentru Bucuresti, Cluj, Timisoara, auzi destul de des si din diverse zone. Așa că.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Statistic(cred ca-s de vreo 2 ani datele):
aprox 42000 studenti Iasi
aprox 30000 Timisoara

într-adevar e defavorizat geografic

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce faci după facultate, cât de bun ești în domeniu și cât ești dispus sa muncești. Nu diploma îți aduce salariul.

| Catrice a răspuns:

1500 € zici... în România... numai dacă ajungi prin parlament.

| Bondarel99 a răspuns:

Depinde ca ce te angajezi. Cand alegi o facultate ar trebui sa stii cu ce meserie iesi de acolo.
In ultima perioada s-au marit salariile, dar in mare parte la stat.
Asa ca arunca o privire peste toate informatiile pe care le gasesti despre aceasta facultate si apoi revino cu alta intrebare de genul: de exemplu ce salariu are un profesor de?

| Directioner99 a răspuns:

Am urmat aceasta specializare la Iasi, nu merita si m-am lasat.Procesul e destul de lung de a ajunge unde vrei tu la 1500 euro salariu
Ai de trecut prin multe pana acolo.ideea e ca ni s-a spus ca trebuie sa te inscrii intr-un partid politic sa fii voluntar.o sa incepi d ejos te trimit la impartit pliante pe strada. facultatea asta este doar ca sa fie.cu greu o sa ajungi tu sa lucrezi in parlament sau mai stiu eu unde si sa primesti si un salariu decent.dar na acum fiecare face cum vrea.bafta

| supadeceapa a răspuns (pentru Directioner99):

În orice domeniu trebuie să muncești ca să ajungi undeva laughing.