| Anonimuserr a întrebat:

Vreau sa stiu si eu cat este CAS-ul pentru a face vechime in munca pe luna? Practic cat trebuie sa platesc pe luna la acea contributie pentru bugetul statului pentru a face vechime in munca?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde pentru ce vrei sa faci stagiu de cotizare (nu se mai foloseste sintagama "vechime in munca" in privinta fondurilor speciale).
Pentru fiecare in parte - somaj, sanatate, pensie - trebuie sa inchei un contract de asigurare cu organul respectiv si sa stabilesti suma la care platesti contributia, aceasta nu poate fi sub salariul minim brut pe tara care acum este de 800 de lei. Nu oricine poate incheia acest contract, trebuie sa obtina venituri.
In functie de ce vrei du-te la organul respectiv - Casa de pensii, Casa de sanatate sau AJOFM si o sa vezi cat va trebui sa platesti, in functie de suma stabilita.

| alessia5158 a răspuns:

Pentru anul 2013, contributia minima de plata lunara este de 244 lei, iar cea maxima de 3479 lei.Contractul de asigurare se incheie cu Casa de Pensii din judetul tau iar vechimea in munca pe care o dobandesti platind in fiecare luna la bugetul statului se poate valorifica in cazul unei pensionari( pensie de invaliditate, pensie anticipata, pensie de limita de varsta).

| Anonimuserr explică:

Nu ai inteles Ioandelasal. Vechime in munca se foloseste sintagma, uita-te pe legi pe internet sa vezi si tu ca inca se foloseste si e corect cum am scris. Chiar daca unul nu munceste o perioada tot vechime este daca platesti CAS-ul.
Poate pensia pe caz de boala nu se mai foloseste sintagna. In alta ordine de idei. Stiu ca se poate plati CAS dar nu stiu cat pe luna pentru a face vechime in munca, in acest mod statul primeste cotizatiile fiecarui om in parte iar acei oameni care platesc CAS sau lucreaza fac vechime, evident ca angajatorii platesc contributiile pentru fiecare salariat in parte. Deci cum trebuie procedat? Eu ma refer strict la CAS nu si sanatatea, sanatatea este optional. Se platese contributia in parte a fiecarui individ care doreste sa faca asta iar daca muncesti dupa 10 ani sa zicem ai deja 10 ani vechime in spate chair daca nu ai muincit datorita acestor contributii catre CAS. Cred ca am explicat lejer ca ploaia. Prin urmare vreau sa stiu daca se poate plati asta din postura de nelucrator adica persoana fara venit care nu este inrolat in campul muncii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonimuserr):

Conform L.263/2010, citez:
"(2) Se pot asigura în sistemul public de pensii, pe bază de contract de asigurare socială, în condiţiile prezentei legi, avocaţii, personalul clerical şi cel asimilat din cadrul cultelor recunoscute prin lege, neintegrate în sistemul public, precum şi orice persoană care doreşte să se asigure, respectiv să îşi completeze venitul asigurat."
Si am spus ca nu se foloseste vechimea in munca in privinta fondurilor speciale, te poti uita in toate legile care le reglementeaza, inclusiv in L.263/2010 privind pensiile publice.
Chiar si in aceasta lege se spune ca se constituie stagiu de cotizare si vechimea in munca pana in 2001.