| anonim_4396 a întrebat:

Am facut scoala in Romania pana in clasa a XI-a si dupa m-am mutat in Belgia.
Acum studiez la un liceu din Belgia.
Problema e ca vreau sa fac facultate in Romania si mai precis Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza".
Problema nu sunt cerintele sau probele si... Daca pot sa ma inscriu daca am terminat un liceu in Belgia sau daca diploma de la un liceu de aici ar fi echivalenta diploma de BAC din Romania.
Tin sa precizez ca am cetatenie romana.
Multumesc!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa terminarea liceului va trebui sa faci echivalarea diplomei cu diploma de bacalaureat din Romania. Daca se echivaleaza si indeplinesti toate conditiile cerute atunci vei putea candida la Academia de Politie.
Detalii vezi aici:
https://cnred.edu.ro/......trainatate

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa faci echivalarea: https://bit.ly/3gcJCZt

| mgtow a răspuns:

Se echivaleaza pentru ca e tara membra UE si sant tratate la mijloc. Numai sa faci fata daca te risti la asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Presupun ca bac-ul din strainatate se poate echivala si la noi. Dar de ce nu faci facultatea de politie in Belgia?

| adriiiann a răspuns (pentru anonim_4396):

As putea sa o fac, dar nu m-as simtii.
Chiar daca au salarii de mii de euro, pentru mine conteaza sa fiu in tara mea

| adriiiann a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci se pare ca se poate.
Multumesc!

| vmalex21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca se cere cetățenie belgiană.

| vmalex21 a răspuns:

Trebuie să te adresezi unei direcții din cadrul Ministerului Educației care se ocupă cu echivalarea diplomei de Bacalaureat obținută în Belgia.Repet,diploma de Bacalaureat nu numai ca ai absolvit un liceu.Procedura durează câteva luni.Ca stat prietenesc...vezi ca a mai fost un băiat venit din Spania care a facut scoala de poliție în România iar la o săptămână după încadrare si-a dat demisia deoarece a fost șocat de conditiile găsite la postul unde a fost trimis.

| adriiiann a răspuns (pentru vmalex21):

Da