| adriiiann a întrebat:

Am 16 ani si studiez la un liceu din Belgia. Dupa terminarea cursurilor aici, vreau sa ma indrept catre studii superioare in Romania.
Aici apare una dintre probleme:
1. Eu vreau sa lucrez in Politia Romana, deci trebuia sa merg ori ca Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" sau la scoala de subofiteri de la Campina.
2. Diploma de la liceul meu din Belgia sau de la alte licee din Uniunea Europeana pot corespunde cu diploma de Bacalaureat, adica daca au aceeasi valoare?
3. Trebuie sa imi termin liceu in Romania pentru a urma o academie, respectiv o scoala de subofiteri?
4. Pentru a fi luptator in trupele SAS Romania in cadrul politie care ar fi criteriile, repet, daca se poate sa ma inscriu cu diploma de la un liceu din Uniunea Europeana?

M-ar ajuta fiecare raspuns, nu am nici cunostinte care sa ma ajute cu aceste intrebari si sper ca voi gasi aici un raspuns.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La noi se numesc forțele pentru operațiuni speciale. Este școală pentru asta, o găsești pe situl ministerului. Criteriile sunt selecția la intrare în școală, examen medical, psihologic, teste sportive. Știu doar atât, că selecția e dură. Intră ( la selecție) cine vrea, rămâne cine poate.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să poți avea acces la o facultate, la învățământ superior de stat din România, trebuie să termini un liceu și să ai examenul de bacalaureat.
Dacă ai făcut liceul în străinătate, acesta este echivalat în urma unei examinări la cerere de către minister.
Ca să fii admis într-o școală millitară în România, trebuie să ai cetățenie română.

| adriiiann explică (pentru sadrian46):

Cetatenie Romana am, sunt nascut la Calarasi, deci se pare ca pot urma o asa zisa academie.
Stiti cumva care sunt criteriile pentru a te inscrie in SAS, Romania?
Multumesc!

| sadrian46 a răspuns (pentru adriiiann):

La noi se numesc forțele pentru operațiuni speciale. Este școală pentru asta, o găsești pe situl ministerului. Criteriile sunt selecția la intrare în școală, examen medical, psihologic, teste sportive. Știu doar atât, că selecția e dură. Intră ( la selecție) cine vrea, rămâne cine poate.

| Digikey a răspuns:

Am un amic care a terminat liceul in Arabia Saudita la un liceu de top si a avut probleme cu inscrierea la o universitate din Romania.
S-a inscris pana la urma la o universitate din Olanda unde a fost acceptat pe loc.