| BENELUX1123 a întrebat:

am o intrebare, ce salariu credeti ca pot sa iau daca cunosc engleza, italiana, spaniola, rusa si romana? Tin sa mentin ca le cunosc bine.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde in ce domeniu alegi sa lucrezi.
Eu aveam un prieten, care are o companie de periferice de retea, retele, sisteme automatizate etc, cu piata de desfacere in mai mute tari. Avea 2 angajati, unul vorbea portugheza si rusa, altul portugheza si spaniola.
Aveau salariile destul de mari, plus bonus din vanzari.
Toata ziua vorbeau la telefon cu diferiti clienti care vroiau sa cumpere produse de la ei, si chiar cauta oameni care sa stie si alte limbi.
Asta e doar un exemplu. Poti sa fii traducator, daca iei atestatul, si ai diploma de bac. Sau ghid turistic. sau traducator la ambasade in afara tarii.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu lucrezi nicaieri poti cunoaste toate limbile de pe Pamant.