| Yulica7 a întrebat:

am nevoie de o lista de romane din : literatura rusa, spaniola, italiana, engleza si romana; toate trebuie sa fie romane de dragoste...va rog am nevoie urgent, sau cel putin care le stiti nu neaparat o listahappy

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! Am sa incerc sa-ti raspund cu toate titlurile de romane de dragoste pe care le-am citit sau despre care am auzit din aceste literaturi:
*literatura romana:
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razbo"-Camil Petrescu
"Enigma Otiliei"-George Calinescu
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Elevul Dima dintr-a saptea"-Mihail drumes
"Invitatie la vals"-Mihail Drumes
"Scrisoare de dragoste"-Mihail Drumes
"Panza de painajen"-Cella Serghi
"Adela"-Garabet Ibraileanu
"Donna Alba"-Gib I. Mihaescu
*literatura rusa:
"Razboi si pace"-Lev Tolstoi
"Anna Karenina"-Lev Tolstoi
Scuze, dar din literatura spaniola si din cea italiana nu am citit niciun roman si nici nu am auzit titlul vreunuia.
*literatura engleza:
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte
"La arscruce de vanturi"-Emily Bronte
"Necunoscuta de la Wildfell Hall"-Anne Bronte
"Mandrie si prejudeacat"-Jane Austen
"Ratiune si simtire"-Jane Austen
"Emma"-Jane Austen
"Departe de lumea dezlantuita"-Thomas Hardy
"Intoarcerea bastinasului"-Thomas Hardy
'Tess of the D'ubervilles"-Thomas Hardy
"Rebecca"-Daphne du Maurier
"Sfarsitul unei iubiri"-graham Greene
Daca vrei, iti mai pot sugera romane de dragoste din :
*literatura franceza:
"Madame Bovary"-Gustave Flaubert
"La paradisul femeilor"-Emile Zola
'Notre-Dame de Paris"-Victor Hugo
*literatura poloneza;
"Qvo vadis"-Henryk Sienckiewicz
*literatura americana:
"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"Scarlett"-Alexandra Ripley (continuarea romanului "Pe aripile vantului")
"Insula pierduta"_Margaret Mitchell
Sper ca te-am ajutat! Multa bfta si lectura placuta orice ai alege!

3 răspunsuri:
| NicolasG a răspuns:

An literatura romana locul1 an top:MIHAIL DRUMES 1:invitatie la vals(cea mai vanduta -35 de editii)
declaratie de dragoste
elevul dima dintr-a 7a
despre alte meleaguri n-am idee(oricum nu cred sa se poata compara cineva cu mihail drumes)

Răspuns utilizator avertizat
| Lenuta99 a răspuns:

Cred ca ar fi Jane Eyre de Charlote Bronte, Maitreyide Mircea Eliade.