| Vlog_Flavius_1993 a întrebat:

Sunt elev in clasa a X a in Bucuresti si doresc sa devin medic nutritionist pe viitor.Am citit pe diferite siteuri ca daca fac "Nutritie si dietetica" timp de 3 ani la facultatea este apa de ploaie si ca ar trebui sa fac mai degraba medicina pe bune si dupa sa fac rezidentiat in acest domeniu.Mai am o problema, am cautat pe siteul UMF Carol Davila din Bucuresti info legat de domeniul dorit si nu am gasit nimic, stie cineva daca exista aceasta specializare la ei? Sfaturi/idei?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca sa devii medic trebuie sa faci o facultate de medicina si apoi rezidentiatul in specialitatea respectiva. In facultate nu se face nici o specializare, abia prin rezidentiat se face specializarea.

| Vlog_Flavius_1993 explică (pentru Ioandelasal):

Dar exista sectiunea "Nutritie si dietetica" la facultatea de medicina din Iasi spre exemplu, dupa care se poate face si masterul.

| Vlog_Flavius_1993 explică (pentru Ioandelasal):

Dar exista sectiunea "Nutritie si dietetica" la facultatea de medicina din Iasi spre exemplu, dupa care se poate face si masterul.Ma gandesc ca are si sectiunea aia un rol chiar daca dureaza 3 ani.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Vlog_Flavius_1993):

Absolvind acea sectiune nu iesi medic ci doar nutritionist.

| Lion56 a răspuns:

Cu sectiunea "nutritie si dietetica" ajungi nutritionist, nu medic. Medic nutritionist ajungi terminand medicina si facand rezidentiatul in acest domeniu.
E ca la radiologie, exista si specializarea asta de 3 ani, dar iesi asistent, nu medic radiolog. Ca sa fii medic faci medicina si rezidentiat in radiologie.