| numesiprenume0 a întrebat:

Cine imi poate spune ce diferente si asemanari sunt intre asistenta medicala si infirmiera? Ofer funda!

5 răspunsuri:
| numesiprenume0 explică:

Mai mult asemanari, fiindca deosebirile sunt evidente, cele mai multe

| Panamax a răspuns:

Am doua vecine una infirmiera alta asistenta.Infirmiera parca are fundul mai mare.Si asistenta are ochelari.

| Anonim5084689 a răspuns:

Pai o asistenta face injectii,pune branule, da medicamente, se ocupa cu acte etc.o infirmieră face curat, duce mancarea la pacienti, schimba pacientii de pampers si de pijamalele si cearsafurile la pat etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Școala absolvită și responsabilitățile.

| andreea567890123 a răspuns:

Ba da, există diferenta foarte mare! Asistenta are scoala in plus, face injectii, pune perfuzii, ia tensiunea etc. Infirmieră este egal cu femeia de serviciu a spitalului, ea schimbă asternuturile de pat, spală bolnavii netransportabili, le duce...plosca -chestia aia unde-si fac bolnavii necesitatile, ca o olită pentru oameni maturi (scuze, dar asa se zice, asta e termenul), face curat in saloane, mătură si spală pe jos. E scârboasă meseria de infirmieră.De multe ori, in lipsa personalului, acestea duc si masa (mic dejun, prânzul, cina) bolnavilor la pat, le spală vesela s-a.m.d. Dar e si o meserie bănoasă! Apartinătorii pacientilor le mai bagă in buzunare mici atentii, cadouri...altfel uită sa-ti aduca o pătura daca ti-e frig, "uita" sa-ti aduca ce trebuie. Intr-un cuvant, nu te ajută. Sper ca m-am facut inteleasă.