| ionutul a întrebat:

Stie cineva cum ajungi consilier de probatiune? Am auzit aceasta meserie si m-a sternit curiozitatea. Nici nu stiu ce face sau ce inseamna. Ma ajutati?

2 răspunsuri:
| 70gabriela70 a răspuns:

Am gasit pe net asta: Referatul presentenţial de evaluare psihosocială a personalităţii bănuitului, învinuitului sau inculpatului este un document scris, întocmit de către consilierul de probaţiune, la solicitarea judecătorului, organului de urmărire penală, sau a procurorului.[12]

Referatul presentenţial de evaluare psihosocială cuprinde informaţii referitoare la: profilul psiho-social al bănuitului, învinuitului, inculpatului, mediul familial, precum și evoluţia persoanei din punct de vedere educaţional și profesional; mediul social, mobilitatea (geografică, socială, profesională); problemele de ordin social și individual, inclusiv psiho-emoţionale cu care se confruntă persoană; probleme de sănătate, dependenţe cu impact criminogen; atitudine faţă de faptă, consecinţe, victimă.
Si mi-am dat seama ca astazi chiar vorbeam cu un coleg care avea un var ce lucra ca si consilier de probatiune in Anglia (el nu a stiut sa-mi zica consilier de probatiune si nici eu n-am stiut ca asa se numeste) si castiga foarte foarte bine. Spunea ca acum are 3 apartamente in Anglia si isi face vacante prin Japonia happy Nice
Te pup

| Donsavas a răspuns:

Trebuie să ai studii superioare intr-un domeniu aferent.