| Evelinmariaa a întrebat:

Stie cineva sau chiar este consilier de probatiune? As vrea sa stiu dintr-o sursă sigură cum este aceasta profesie. Si cat mai multe detalii despre ea.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un consilier de probațiune analizează un dosar al deținutului care conține analiza cmportamentului său pe perioada de detenție, are un interviu cu deținutul sau mai multe, face o anchetă socială în inchisoare asupra comportamentului acestuia și decide apoi asupra oportunității ca aceasta să fie eliberat în probațiune. De obicei are studii juridice.