| Deea_3705 a întrebat:

nu stiu la ce facultate sa dau, am luat bacalaurteatul cu 8.40 si as vrea la Iasi sau Suceava! Vreau ceva care sa ies cu o meserie dupa facultate...cine stie, va rog sa ma ajutati! multumesc

Răspuns Câştigător
| AndyAndrey35 a răspuns:

Facultatea de litere este una dintre cele cele mai populare facultăţi, dacă vei profesa intens spre filologie poţi fii un translator, un profesor, un individ cu o profesie înaltă făcând facultatea în țara aleasă de tine. Poţi merge pe partea artei sau gastronomiei, în altă ţara ar fi cel mai ideal. Mai ales dacă vei termina filologia. Vei știi perfect limba pentru a face universitatea acolo.

5 răspunsuri:
| miTzuliK93 a răspuns:

Mai... de la orice facultate iesi oarecum specializata pe o anumita meserie.

Acum depinde si ce-ai facut in liceu + ce-ti place tie. Ce profil ai fost? Iti place mai mult matematica, informatica, fizica sau romana, logica, psihologia, engleza sau chimia, biologia?

| AndyAndrey35 a răspuns:

Dacă vrei să ieşi cu o meserie, nu trebuie să faci nici o facultate. Profesiile au nevoie de facultate. Profesiile pot fi: medic, psiholog, profesor, traducător în litere, actor regizor, inspector ect. Meserie înseamnă acel job ce defineste un lucrător în fabrică. Aici nu trebuie să fii inteligent, nici să ştii prea multă carte, important e să urmezi procesul tehnologic al respectivei fabrici. Cu un liceu tehnologic la o serie de profile, poţi ieşi direct de acolo cu diplomă în cariera respectivă, meseriile sunt: ospătar, constructor, instalator, poate fii şi bucătar, biochimist, etc. Aici depinde ce ce aptitudini ai tu, în ce crezi că eşti bună, că toate sunt bine plătite dacă te ocupi serios sau mergi într-o ţară cu influenţe economice.

| AndyAndrey35 a răspuns (pentru AndyAndrey35):

Pentru diferite meserii sunt cursuri, foarte bune.

| Deea_3705 explică (pentru AndyAndrey35):

Am multe calitati...am terminat si scoala de muzica am o formatie de muzica populara.Imi place sa pictez, sa gatesc dar as vrea o facultate la care sa ies cu o profesie...m-am gandit la litere!

| Deea_3705 explică (pentru AndyAndrey35):

Multumesc

| AndyAndrey35 a răspuns (pentru Deea_3705):

Facultatea de litere este una dintre cele cele mai populare facultăţi, dacă vei profesa intens spre filologie poţi fii un translator, un profesor, un individ cu o profesie înaltă făcând facultatea în țara aleasă de tine. Poţi merge pe partea artei sau gastronomiei, în altă ţara ar fi cel mai ideal. Mai ales dacă vei termina filologia. Vei știi perfect limba pentru a face universitatea acolo.