| Nimeni20192018 a întrebat:

Viata este mai buna in Spania decat in România? Care sunt cele mai căutate meserii in Spania (meserii care implica curs de calificare nu facultate)? Merita sa ma mut acolo?

13 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

" Fie pâinea cat de rea, tot mai buna- n tara mea. "
Este indicat si sănătos sa ne hrănim cu produse din locul unde ne- am născut!

| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Salut. Nivelul de trai ca preturi este asemănător de România, poate puțin mai mic însă salariu minim pe economie este 1100euro aproximativ. Depinde de ce zona dorești dar găsești în domeniu hotelier, construcții, agricultura, etc. Dacă suporți căldură din unele zone și clima, merita.
Mult succes!

| Panamax a răspuns:

Ideea este sa stii o meserie si limba si o sa-ti gasesti usor de lucru.
Este indicat sa ai si ceva experienta in domeniu.In general nu-i intereseaza diploma ta.Acolo dai proba de lucru.
Stiu pe cineva care lucreaza pe o masina de rectificat manuala si ia cam 3500E bani in mana.Tot atat ia si un strungar sau frezor cu experienta.
Sunt foarte cautate meseriile clasice si sa stii sa lucrezi tot pe masini clasice, nu CNC-uri.
Pe CNC-uri pun necalificati sa bage si sa scoata piesele.Programarea o face seful de sectie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dar cand avem de ales intre FOAME si produse din alte parti, ce facem? Stam sa crapam aici?

| Goete a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

De parca asta ar fi posibil acum cu toata globalizarea comertului

| Nimeni20192018 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Daca esti patriot nu raspunde la postările despre strainatate!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Nimeni20192018):

M-am referit strict din punct de vedere al sănătății.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tara noastră deține pământ si arabil si pășune numai ca nu este lucrat si pășunat in totalitate. Daca ne va fi foame, ar trebui sa trecem la munca. Satele sunt pline de case nelocuite si nici nu se vând, nici nu se întorc moștenitorii la ele. Biblia spune : Cine nu vrea sa muncească nici sa nu mănânce. Adevărul este ca multi oameni sunt alergici la alimentele fie ele chiar si fructe sau legume din import. Un exemplu: eu!

| Bizon95 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Aici in rrrrominica nu asa e vorba aia, ci:
fie painea cat de rea, chiar aici in tara ta
TOT TI-O FURA CINEVA
big grin

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Peste tot este viata mai buna decat este in Romania. Inceputul va fi mai greu, dar in putini ani vei observa ca ai ajuns sa faci lucruri si sa iti permiti chestii care aici nu veneau nici dupa 10-15 ani de munca.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sora mea locuiește in alta localitate, nu departe de mine, acolo exista un italian care a cumpărat teren arabil. Localitatea respectiva este traversata de fluviul Mureș. Si eu locuiesc la tara. Dar in localitatea mea doar bătrânii își lucrează grădinile de lângă casa, cei tineri nu.
Si nici nu sunt angajați, lucrează la negru pe la fermieri, iar unii au ajutor social de la primărie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pai vezi? Aici avem deja vinovati multipli - fermierii care ii angajeaza pe aia la negru, statul ca da ajutor social leprelor, parintii leprelor ca i-au crescut lepre...