| bwb a întrebat:

Am cumparat o sonerie wireless si in loc de butonul de comanda, care are propria lui baterie, doresc sa-i pun un senzor de miscare (practic, atunci cand se afla cineva in fata usii vreau sa sune).
Stie cineva o schema sau poate sa o faca? Si poate stiti si un senzor de miscare ieftin?
Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine nu faci asta. Am montat si eu asa ceva si a doua zi mi-a disparut butonul. Darmite senzorul de miscare.

| bwb explică (pentru darrio2007):

Multumesc pentru raspuns.
Nu este cazul sa-l fure pentru ca este undeva in interiorul cladirii si nu sunt decat eu cu ai mei. Ai schema dupa care ai facut montajul?

| darrio2007 a răspuns (pentru bwb):

Eu locuiesc la bloc, uitasem sa precizez. Nu am schema, am spus doar ca mi s-a furat butonul de la soneria wireless. Nu am avut senzor de care vrei tu. Dar nu ii vad rostul senzorului.

| bwb explică (pentru darrio2007):

Vreau sa stiu cand asculta cineva la usa!

| darrio2007 a răspuns (pentru bwb):

Ai ceva secrete de ascuns? Am un vecin la parter care si-a montat camere video (4 bucati), cât tine apartamentul lui de 2 camere. Si una la usa de intrare in apartament. Dar stiu ca are de ascuns cate ceva.

regis
| regis a răspuns:

Probabil soneria e pe 12 V. In acest caz, poti combina butonul soneriei cu o lampa de veghe LED cu baterie care are inclus un astfel de senzor.