| Sabou_Gabriel_1995 a întrebat:

Am o problemă cu o floare, mai exact cu Haworthia. Este la iernat ( nu am mai udat-o din noiembrie) unele frunze, în loc să fie ridicate, s-au aplecat, iar rădăcina miroase a mucegai. O mai pot salva?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Da-i apa. Plantele au nevoie de apa, unele mai des, altele mai rar, pentru ca din ea isi iau hidrogenul si oxigenul necesar crearii celulozei, plus carbonul pe care il inspira.

2 răspunsuri:
| Ken67 a răspuns:

Nu contează ce floare e trebuie sa o uzi chiar si la iernat crede-mă!

| MihaelaDart a răspuns:

Udarea este mai simpla decat s-ar crede pentru ca trebuie numai sa respectati urmatoarea regula: se uda numai cand pamantul este uscat (nu cand e aproape uscat); testati cu degetul sau cu un creion infipt pana la 3 cm sau mai mult in pamant. Daca pamantul este uscat, da din abundenta, pana curge apa in tavita ghiveciului. In functie de conditiile de temperatura si umiditate din atmosfera, planta se uda si o data la 4-6 saptamani, mai ales in anotimpurile umede si reci. Vara, cand e cald si uscat, se uda cam de doua ori pe saptamana. Singura problema este iarna, pentru ca o udare incorecta va duce la putrezirea radacinilor.