| DexOnline a întrebat:

In februarie-martie 2019 mi-a aparut in pamant un rasad de tei, dintr-o sămânță ajunsa intamplator acolo. Am decis sa o pastrez. Deja prin septembrie ii schimbasem ghiveciul de vreo 3 ori, cumparand unul tot mai mare. Problema este ca eu nu am mai crescut niciodata un puiet de copac, habar n-am cu ce se "mananca". Pana acum l-am udat ocazional si l-am lasat in pace, sa isi urmeze cursul natural, pana a ajuns sa aiba cam 40cm si peste 10 frunze, deci, in primul an. Prin Noiembrie totusi unele frunze au ingalbenit si au ramas asa, cateva au picat iar altele au ruginit partial sau au ramas verzi. Toate astea pe cand alti copaci, inclusiv "parintii" lui erau goi complet de frunze. Nu știu ce sa cred? Acum este ianuarie 2020 si arata la fel ca in Noiembrie. Am deci 2 intrebari. 1.Asa este normal sa se intample unui puiet, pentru ca mi-e frica sa nu fie cumva mort? 2. La primavara cand copacii vor inmuguri, ce se va intampla cu puietul din moment ce frunzele nu mai cad. Va multumesc in avans si orice sfat sau indrumare legata de orice aspect al ingrijirii copacelului din partea unui pomicultor este binevenita!

2 răspunsuri:
| Nonolita a răspuns:

Tu il tii in casa, in ghiveci? Nu are aceleasi conditii ca in natura. In casa, i se pare ca e mereu vara. De asta frunzele nu cad. Va creste pana cand nu vei mai avea ghiveci pe masura sau va strapunge tavanul. Mai bine planteaza-l afara in primavara. Cu tot pamantul din ghiveci, sa nu ranesti radacinile.

| DexOnline explică (pentru Nonolita):

Il tin intr-un ghiveci intr-un balcon
deschis. Cu siguranta il voi muta la vara, nu am facut-o inca pentru ca nu am avut unde.