| Lulu55 a întrebat:

Am o sobă cu calorifere în casă. Soba este din metal, este poziționată în hol, iar coșul de fum este din metal, trece din hol in camera și apoi urca spre tavan. Nu mai fac focul de cand a venit căldura dar se simte în casă un miros de afumat, cumva de cenușă. Am scos coșul l-am curățat, la fel și soba dar mirosul încă persistă. Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| SiA31 a răspuns:

Eu, în fiecare primavară, după ce scot cenușa, aspir interiorul șemineului/sobei cu aspiratorul. Apoi pulverizez în interior cu soluție de dezinfectat. La mine nu se mai simte mirosul de afumat după.
Poți încerca să pui și odorizante de mașină, din acelea mai puternice laughing