| liviunm a întrebat:

Buna seara,, am o masina indesit si de doua zile nu se mai invarte cuva, comenzile merg, motorul e functional, cureaua e buna. Care ar fi cauza?

2 răspunsuri:
| GabrielDaniel01 a răspuns:

Vezi daca e intinsa cureaua, desfa capacul din sapate si porneste.o si vezi ce nu merge

Bula
| Bula a răspuns:

Deseori problema este simpla: trebuie doar curatita scurgerea cuvei.
Pentru asta se desface capacul de la filtru (de obicei se afla in dreapta-jos al partii frontale), se scot toate scamele adunate, iar dupa acesta masina functioneaza din nou.
La fel, poate fi vreo carpa rupta care blocheaza tamburul sau astupa scurgerea de desubtul cuvei.

Daca tot nu functioneaza, atunci verifica daca cuva nu este blocata.
Daca motorul e functional, se invarte normal, atunci si cureaua trebuie sa se miste cu el, respectiv sa invarte si cuva,