| PalaniciMircea a întrebat:

doresc sa achizitionez un aparat de aer conditionat si oscilez intre cele doua modele:
https://pmcaerconditionat.ro/......b-k6dna4a/
si
https://pmcaerconditionat.ro/aer-conditionat/gree-fairy- 12000-btu/
Ma intereseaza doar pareri despre cele doua modele.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Fairy are zgomot mai mic la unitatea internă și coeficient SEER mai bun.

2 răspunsuri:
| funnymind a răspuns:

Nu este vreo diferență. Codurile sunt doar pentru marketing.

| relian a răspuns:

Achizitionezi tu dar depinde ce spatiu vrei sa racesti, ca asa poati lua cel mai scump aparat la 1 tona cat are asta poti raci stiu si eu 3 lulele,dar depinde de multi factori capacitatea aparatului.
Cand vrei sa pui aer conditionat,trebuie sa stii de ce capacitate,sa stii ce spatiu vrei sa racesti,ce ferestre ai,cat de bine este izolata casa,sau spatiu respectiv.
Am vazut cineva spune ca nu stiu ce brand sau model e mai bun ca are SEER mai mare. Poati avea cum am spus SEER cel mai mare daca spatiu racit nu este izolat,va merge ala intruna laughing
De zgomote cred ca toate sunt la fel,nici nu le auzi, ma refer partea din casa.
Referitor daca se strica mai repede sau mai greu, astea minisplituri is cam la fel toate, daca il intretii normal te tine mult si bine.
Deci eficienta sau SEER ala depinde de spatiul tau ce doresti al raci, cat de izolat este, iar daca nu ai peretii izolati poati sa cumperi si OZN ca la fel o sa functioneze laughing