| oanaana14 a întrebat:

Bună ziua! Doresc să îmi achiziționez lustre cu led, oare rezista în timp, sau nu?! Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Led-urile (piesele electronice care emit lumina) au viata infinita, daca curentul care trece prin ei este mai mic decat limita superioara admisa de jonctiunea P-N a cristalelor care le compun.
Ceea ce se defecteaza practic, sunt restul pieselor (electronice si mecanice) montate in jurul Led-urilor.
De obicei, fabricantii garanteaza minim 30 mii de ore (peste 3 ani! ) de functionare continua pentru becurile cu Led-uri.
Eu am becuri cu Led in camere de peste 6 ani si functioneaza fara probleme.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se ard alte piese la fluctuatiile de curent care sunt tot mai dese aceste cresteri brusc de curent, deci cele mai bune sunt lustrele obisnuite la care adaugi becuri economice care pot rezista ani de zile mii de ore de functionare.

| sierra1 a răspuns:

Cartea (instrucțiunile) zice că vor funcționa mii și mii de ore. Nu e bine nici așa, te saturi de ele!

| relian a răspuns:

Sint si leduri sub forma de bec, scoti becul clasic, pui becul cu led. Daca se arde, cumperi altul, il inlocuiesti.
Deci nu e nevoie sa demontezi sau sa montezi ceva acolo.Rezista in timp fctie de ce brand cumperi.