| ljubljana a întrebat:

Buna ziua!

Vreau sa imi cumpar o noua centrala termica. Cea veche mi-a fost o buna prietena timp de 15 ani, iar dupa multe reparatii, a venit timpul sa ne despartim.

Momentam am doua (amandoua stricate) una pentru etaj si una pentru parter. Nu cred ca imi permit sa cumpar una destul de puternica cat sa acopere toata casa, dar sigur am nevoie de una.

Caut in mare, urmatoarele specificații:
1. In Condensare
2. De încălzire (apa menajera si apa de la calorifer)
3. Apa preparata instant (fara boiler)
3. Pe gaze naturale
4. Sistem de tiraj fortat
5. Utilizat in casa
6. Montaj pe perete
7. Puterea In jur de 24kw
8. Suprafata de incalzit 130 m2
9.putere prepareare apa calda peste 20kw

https://www.emag.ro/......D151NDMBM/

Am gasit aceasta centrala, dar vad ca nu are review-uri multe. Asa ca nu sunt sigura. Daca aveti alte centrale care se potrivesc descrierii, sau daca aveti o parere despre cea de mai sus, sau chiar o parere de orice fel, este bine primită.

Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca ai o centrala care a tinut 15 ani, cred ca deja stii ce marca ti se potriveste.
In privinta unei centrale "care sa acopere toata casa", daca nu locuiesti in Casa Poporului, crede-ma ca ti-o permiți. Ai insa nevoie de un inginer mai istet care sa iti calculeze necesarul termic real, toate centralele numite "de apartament" fiind mult supradimensionate pentru nevoile unui apartament.
Pe scurt, o centrala de 24 kW face fata lejer unei case de 300 mp desfasurati pe doua nivele.

| Iote a răspuns:

Am auzit pareri proaste despre Motan.
Daca cea prezentata de tine este 2778 lei, ia mai bine un Ariston de 2699 lei, prezentat in josul paginii.
Dar, din ce aud pe la altii, cica e bine sa iei aceeasi marca cu cea veche, ca sa se potriveasca tevaraia. E vorba de dimensiuni, distantare, etc.

| PDora a răspuns:

130*2,5*50 =16, 25 kw, cam asta este puterea centralei care iese din calcule, deci pana in 24 kw va trebuie o centrala.Recomand Viessmann, Vitodens 050 sau Vitodens 100, dupa cum va permite bugetul. La ambele cautati modelele noi, mult imbunatatite pe apa calda si cu un consum mai redus pentru ca au arderea controlata Lambda Pro. Va las un linkurile modelel noi https://www.quickshop.ro/......nou-p8802; https://www.viessmann.ro/......111-w.html