| Marin_Marian_Traian_1969 a întrebat:

Cati metri steri intra in 9 metri cubi de lemn de foc?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un metru ster egal cu circa 0, 68 mc, asa ca 1 mc este egal cu cca 13, 2 metri steri.

| cristi202 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mai simplu spus, un metru ster are aproximativ doua treimi de mc.
happy

| tibstein a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ioandelasal cu cine ai facut matematica? Zici ca 1 mc este egal cu 13, 2 metri steri? Daca 0, 68 mc=1 mster cum spui, aplicam regula de 3 simpla si ne iese 1mc=1, 47 m steri. Adica 9 mc=13, 2 m steri.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru tibstein):

Sigur ca am gresit trecand 1 in loc de 9, dar rezultatul este corect, asa ca te puteai abtine de la lectii.