| anonim_4396 a întrebat:

Cati saci de ciment intra la un metru cub de fundatie?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Betonul pentru fundatie este denumit B50 si pentru realizarea lui, este necesara o cantitate de 90-110 kg.de ciment la un metru cub de beton. Mininum este 90 iar maximum 110 kg.
Aceasta este fundatia din pamant.
Pentru soclu, adica partea din fundatie ce este la exterior se foloseste beton B110, pentru care este necesara o cantitatea de 240 kg. la un metru cub. Sper ca raspunsul meu sa va ajute.

8 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Uite aici reteta:www.rodev.ro/reteta_preparare_beton.htm

Alte răspunsuri
| salatrucu a răspuns:

Am observat ca fiecare zidar are retete proprii... mie la o fundatie cu amprenta de 80 si sapatura de 1, 50 in pamant cu 60 deasupra mi-a cerut 250 de saci de ciment... zic merci ca e mai ieftin cimentul acum!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

2 da 50kg

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de reteta de beton, care difera in functie de incarcarea fundatiei. Ex: -B75 echivalent C4/5 sau Bc 5 (la umpluturi, egalizari, unele fundatii ale anexelor gospodaresti pentru constructii usoare)
-B100 echivalent C6/7, 5 sau Bc 7, 5 (la fundatii, pardoseli, socluri de gard, trotuare... fiind cel mai folosit beton)
-B150 echivalent C8/10 sau Bc 10 (fundatii armate, pardoseli, camine utilitati, in general acolo unde se vrea ceva mai bun decat B100, desi in cele mai multe cazuri se exagereaza, de exemplu : se fac trotuare si pardoseli din B150, desi B100 este mai mult decat suficient... restul fiind de fapt risipa de ciment.)

PREPARARE BETON B75 (C4/5; BC5) CU BALAST
conform normei CZ0103B1 din indicatoarele de norme de deviz
Cantitati necesare pentru prepararea unui metru cub de beton B75 :
-ciment = 173 kg/mc (41 lopeti de ciment/mc)
-BALAST = 1. 2049 mc; 1. 2049 mc x 1700 kg/mc = 2048. 33 kg = 362 lopeti
-NISIP 0-7 mm = 0. 148 mc x 1300 kg/mc = 192. 40 kg = 45 lopeti
Total = 2240. 73 kg agregate.
-apa 170 litri/mc
Raportul ciment : agregate : apa este egal cu 1 kg ciment : 12, 95 kg agregate : 0, 98 litri apa
In functie de capacitatea betonierei utilizate se vor imparti proportional cantitatile iar dozajul se va face cu lopata.

PREPARARE BETON B100 (C6/7. 5; BC7, 5) CU BALAST
conform normei CZ0104B1 din indicatoarele de norme de deviz
Cantitati necesare pentru prepararea unui metru cub de beton B100 :
-ciment = 203 kg/mc (ADICA : 48 lopeti de ciment/mc)
-agregate: balast 1. 20 mc x 1700 kg/mc = 2040 kg si nisip 0. 148 mc x 1300 kg/mc = 192, 40 kg. Total balast + nisip = 2232. 4 kg = 395 lopeti balast.
De regula B100 se prepara numai din balast, care contine suficienta parte fina, fara a mai fi nevoie de adaos de nisip, asa incat se aduna cantitatile si se va folosi numai balast 2232, 4 kg.
-apa 165 litri/mc (consumul de apa poate varia functie de umiditatea balastului.)
Raportul ciment : balast : apa este egal cu 1 kg ciment : 11 kg balast : 0. 81 litri apa.
In functie de capacitatea betonierei utilizate se vor imparti proportional cantitatile iar dozajul se va face cu lopata.

PREPARARE BETON B150 (C8/10; BC10)
conform normei CZ0105D1 din indicatoarele de norme de deviz
Cantitati necesare pentru prepararea unui metru cub de beton B150 :
-ciment = 279 kg/mc (65, 5 lopeti de ciment/mc)
-PIETRIS 0, 64 mc x 1600 kg/mc = 1024 kg = 213 lopeti
-NISIP 0. 75 mc x 1300 kg/mc = 975, 00 kg = 226 lopeti
Total = 1999 kg agregate.
-apa 190 litri/mc
Raportul ciment : agregate : apa este egal cu 1 kg ciment : 7, 16 kg agregate : 0, 68 litri apa
In functie de capacitatea betonierei utilizate se vor imparti proportional cantitatile iar dozajul se va face cu lopata.

Acum in functie de tipul de ciment folosit (diferiti producatori) care ambaleaza la cantitati diferite, puteti calcula necesarul de saci pe mc.
Cu stima,
ing. Alexandru C.