| Orin a întrebat:

Ce material de constructii pastreaza cel mai bine temperatura?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuj daca team inteles prea bine dar eu cred ca dupa ce construesti casa izoleazo cu polestiren pe dinafara ...stiu asta pentru ca asa au facut si parintii mei pentru a pastra mai bine temperatura

| andreutz a răspuns:

Combinatia caramida + un strat de polistiren cred ca este cea mai reusita...caramida este un izolator termic mai bun decat BCA-ul, dar mai scumpa...

| mioara a răspuns:

Rigipsu

Bula
| Bula a răspuns:

Caramizile mari, cu canale interioare de aer.
Caramida pastreaza bine caldura, iar aerul izoleaza.
Daca vrei sa ai consum f mic de combustibil, faci perete gros, dublu, cu un strat de aer sau polistiren intre ele (mai demult umplerea se facea cu lut amestecat cu paie).

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Dupa zidaria normala polistiren si finisajul de exterior.

| nicky a răspuns:

Polistirenul.

| mky a răspuns:

Polistiren

regis
| regis a răspuns:

Cel mai bun material de zidarie din punct de vedere al izolatiei termice este BCA-ul, cu un coeficient de transfer mai mic de jumatate fata de caramida tip Porotherm (aprox 0.10 fata de 0.25), motiv pentru care constructiile de caramida se pot izola pe exterior cu BCA.
Simplificat, inseamna ca 40 cm de BCA echivaleaza cu 100 cm de caramida eficienta.
Alte avantaje BCA: greutate mica, consum redus de mortar si tencuiala, dilatatie nesemnificativa, nu face niciodata condens, montarea facila a instalatiilor (electrica, apa, incalzire), usor de decupat si de gaurit, fara pierderi la zidire. In plus, zidul fiind drept si fara rosturi, la izolarea suplimentara cu polistiren, se poate aplica adeziv cu piaptanul pe toata suprafata (ca la faianta), sporindu-se semnificativ eficienta izolantiei (aerul nu mai circula intre polistiren si zid).
Dezavantaje: are portanta redusa, absoarbe multa apa (dezvantaj in caz de inundatie de exemplu), usuca aerul din incaperi.
Pentru cladirile deja existente, izolatia optima este cea exterioara cu polistiren. Daca din anumite motive nu se poate opta pentru izolatia exterioara, se poate izola si pe interior, cu vata minerala (ideal bazaltica)+rigips.

| nicoleta_5825 a răspuns:

Cred ca lemnul, daca nu vorbim de polestiren

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CEL MAI BINE PASTREAZA TEMPERATURA PANZA DE PAIANJAN

| Madalin_Ionut_Panait_1994 a răspuns:

Am cumparat eu materiale de constructii de la o casa de comenzi gasita pe internet, foarte bune preturile si consultantii ofera detalii pentru tot ce doriti. O echipa de nota 10.