| alma a întrebat:

vreau sa stiu unde isi pastreaza mai bine fructele vitaminele, in frigider sau la temperatura camerei? Multumesc

Răspuns Câştigător
lolita
| lolita a răspuns:

In frigider, dar este recomandat sa nu le tii multe zile, panan si acolo se pot strica.

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu le pastrez in ladite in beci si sunt foarte bune.

| micurutza2005 a răspuns:

Depinde de fructe de ex.bananele nu stau mult nici in frigider ca se negresc afara iar se coc repede si se negresc. in general celelalte stau bine in frigider in cutia de fructe sau legume dar nu descoperite ca se usuca mai repede si se deshidrateaza ci intr-o punga daca se poate din aceea speciala de frigider sau congelator inchisa ermetic.nu e bine nici prea rece sa dai frigiderul nici prea la cald in camera sau bucatarie sa le tii mai ales vara. cel mai bine se tin fructele in beci la case da na ...asta e n-avem toti asta.ciresele si capsunii stau mai bine in cutii de plastic cu capac speciale pentru.fructe si frigider(eu am de alea de la firma tupperware si sunt foarte bune am testat ciresele o luna au stat fara sa se strice numai ca acele vase sunt mai scumpe dar merita eu mi-am luat pe rand cand am putut din cutiile care mi-au trebuit), primind aer fructele contacteaza mai repede bacterii si se strica mai repede se oxideaza se deshidrateaza, merele rezista cel mai mult.cam asta ar fi parerea mea.

| alexam a răspuns:

Cu siguranta in frigider, dar nu mai mult de 3 zile. Indiferent despre ce fructe vorbim,. la temperatura camerei, mai ales in afara sezonului rece, se pot oxida, deshidrata si asa mai departe. Iar in frigider, intr-unul cu grad normal de racire, nu aproae de congelare! big grin Sa ai pofta la fructe!

| maria a răspuns:

La temperatura camerei, cand nu este foarte cald in camera.Vara preferabil sa le pastrezi in cutia de legume si fructe in frigider (pentru ca este foarte cald). A nu se pastra in congelator. Poti sa le pastrezi si intr-o camara daca ai, preferabil una racoroasa. Pentru o viata mai sanatoasa, sa ai mereu fructe pe masahappy

| ioana17bebe a răspuns:

Eu le tin in frigider da nu mai mult de 2 zile.cumpar cam cat maninc, sa le mananc proaspete.